Epic Games, Oluşan Gizlilik Endişelerine Cevap Verdi

Kendi dijital oyun dağıtım mağazasını 6 Aralık 2018 tarihinde açan Epic Games, yakın zamanda Reddit üzerinde paylaşılan gizlilik endişeleri konulu gönderi ile dikkatleri üzerine çekti. Geçtiğimiz Perşembe günü (14 Mart) paylaşılan gönderi, Steam'in localconfig.vdf dosyasını izin almadan kullandığını iddia ediyordu.

<p İLGİLİ HABER

Steam'de Toplam Fiyatı 85 TL Olan Grid 2 ve DLC'leri, Kısa Süreliğine Tamamen Ücretsiz Oldu

Epic kullanıcılarına yöneltilen "Steam arkadaşlarınızı Epic hesabınıza eklemek ister misiniz?" sorusuna "Evet" cevabı verildiğinde; kullanıcıların bilgisayarında bulunan Steam'in localconfig.vdf dosyası Epic Games tarafından kopyalanıp, Epic Games'in dosyaları altına şifrelenerek ekleniyor. Bu işlemi yaparken Epic Games, sadece arkadaşlara erişeceğini belirtiyor. Ne yazık ki gerçek bu şekilde değil.

Epic Games'in eksik bilgi vererek aldığı bu dosya:

Her bir kullanıcının ilişkili Steam Kimliği ve eski Steam kullanıcı adlarını içeren listeyiŞu an ve daha önce takip ettiğiniz grupları ve oyunlarıOyunlar için oynama geçmişiniziSteam Link’i kullandığınız cihazlarıSteam ile kullandığınız kontrolcü (joystick vb.) türleriniKullandığınız kontrolcü yapılandırmaları ve ayarlarıArayüz / büyük resim modu / sohbet / canlı yayın ayarlarını ve bunlar gibi çok daha fazla kişisel veriyi içeriyor.

Epic Games'in Mühendis Departmanı Başkan Yardımcısı Daniel Vogel yaptığı açıklamada; toplanan verilerin istatistik oluşturma amaçlı kullanıldığını belirtti. Güncelleme yapılacak oyunun o anda çalışıp çalışmadığının anlaşılması için de çalışan uygulamaları görüntülemeye izni olduğunu sözlerine ekledi.

<p İLGİLİ HABER

Epic Games, Oyun Platformuna Arama Özelliğini Ekledi

Kullanılan bu metotun yanlış olduğunu ve en kısa sürede düzeltileceğini belirten Epic, bu yanlış hareketiyle kullanıcılarda; Steam ile mücadele edebilecek kadar iyi bir şekilde geliştirilmediği algısını oluşturuyor.</p

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir